Hallitustyö vie mukanaan

Terveisiä kaikille MiBin jäsenille ja aktiiveille Helsingistä, jossa me hallituslaiset ja MiBin projektipäällikkö Jonna kokoonnuimme viime sunnuntaina työstämään muun muassa yhdistyksemme tulevaa strategiaa. MiBin asioiden hoitaminen on mukaansatempaavaa ja jälleen kerran aika kului kuin siivillä. Vaikka työskentelylle oli varattu viisi tuntia, jouduttiin osa tapaamisen suunnitellusta sisällöstä siirtämään myöhemmäksi. Päätettävät asiat herättävät usein paljon keskustelua, eikä venyvä aikataulu varmaan yllättänyt ketään paikallaolleista.

 

Mitä MiBin asioiden hoitaminen sitten käytännössä on?

Hallitukseemme kuuluu 13 huippunaista, joilla jokaisella on oma vastuualueensa. Nimet ja tehtävät löydät helposti täältä. Omista vastuurooleista huolimatta hallitustyöskentely on kaukana yksinäisestä puurtamisesta – tiukasti tiivistettynä toiminnassamme on kyse yhteisestä päätöksenteosta.

Päätettäviä asioita jatkuvasti kasvavassa yhdistystoiminnassamme tulee eteen jatkuvasti. Esimerkiksi yhdistyksemme rahoitukseen liittyen tänään päätettiin, että lähdemme selvittämään mahdollisuutta hakea lisärahoitusta toisen projektityöntekijän palkkaamiseen. Strategiatyöhön liittyen tänään hyväksyttiin ja valtuutettiin Sonja Rajala, Anne Kuutio, Mikaela Dunder ja Kati Korhonen viemään läpi MiBin strategiaprosessissa.

 

Strategiasta toimintasuunnitelmaksi – jäsenillä mahdollisuus vaikuttaa toimintaan

Uuden strategian vuosille 2018­–2020 tulisi olla valmis marraskuun lopussa järjestettävässä yhdistyksen syyskokouksessa. Onnistuessaan strategiasta syntyy kartta, joka ohjaa yhdistyksemme toimintaa koskevia päätöksiä selkeällä ja läpinäkyvällä tavalla. Astetta konkreettisemmalle tasolle tulevan toiminnan suunnittelussa mennään toimintasuunnitelmassa, jonka tekemiseen uudet strategiset linjaukset luonnollisesti tulevat vaikuttamaan. Strategiatyöhön voi jokainen jäsenemme osallistua helposti tulevaan jäsenkyselyyn vastaamalla, toivottavasti mahdollisimman moni teistä innostuu kertomaan ajatuksiaan.

Varsinaisen kokoustamisen lisäksi meitä kaikkia hallituslaisia työllistää päätettävien asioiden valmistelu. Montaa toimintaamme koskevaa loistavaa ajatusta tai ideaa saa jokusen hetken selvittää ja työstää ja tuoda sisäiseen keskusteluun ennen kuin päässä muodostuu selkeä esitys, jonka voi tuoda kokoukseen päätettäväksi. Lisäksi teemme kaikki paljon erilaista omaan vastuualueeseemme liittyvää käytännöntyötä – tapaamme esimerkiksi mahdollisia yhteistyökumppaneita, autamme uusia paikkakuntia toiminnassa alkuun, hoidamme yhdistyksemme kahteen työntekijään liittyviä työnantajavelvoitteita, näin muutamia esimerkkejä mainitakseni.

Syksyn aikana blogiin on tulossa MiBin hallitustyöskentelystä kertova juttusarja, jossa tarkastellaan lähemmin toimintaa eri vastuualuilla. Hallitukseemme tulee avautumaan ensi vuodelle paikkoja, joten jos hallitustyöskentely loistavassa seurassa kiinnostaa, kannattaa seurata syksyn mittaan asiaa koskevaa tiedotusta.

Hallitus toivottaa kaikille MiBiläisille energistä syksyä!